en
pl
home

Cztery dni kontaktu z naturą i zdrowym jedzeniem

Od soboty do wtorku na targach SMAKI REGIONÓW poczujcie energię bijącą z produktów, które powstają z pasją, z poszanowaniem dla natury i drugiego człowieka. Przed nami cztery dni słońca i pozytywnych odczuć

Targi SMAKI REGIONÓW za każdym razem zaskakują bogactwem tradycyjnej żywności. W Poznaniu od 23 do 26 września posmakujemy jedzenia z wszystkich polskich regionów i pięciu zagranicznych, które będą reprezentowane przez blisko 200 wystawców – lokalnych producentów.

To wydarzenie dla świadomych konsumentów, którzy szukają naturalnych, regionalnych produktów spożywczych przygotowanych przez lokalnych dostawców na podstawie tradycyjnych receptur. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich znajdziemy certyfikowane przetwory mleczne, mięsne, wyroby cukiernicze i piekarnicze, a także gotowe dania oraz potrawy z całej Polski. SMAKI REGIONÓW są kulinarną podróżą przez całą Polskę, która później zmienia się w realną wyprawę do źródeł poznanych na targach.

Zapraszamy dzisiaj do udziału w pokazach na Scenie Kulinarnej.>> program

Europejskie Forum Dziedzictwa Kulinarnego

Tegoroczne targi SMAKI REGIONÓW maj wyjątkowy charakter, ponieważ niemal równolegle odbywać się będzie Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego (22-24 września 2017 r.). Forum jest doskonałą platformą wymiany doświadczeń i praktyk, dzielenia się swoimi osiągnięciami, jak również okazją, by czerpać inspiracje od innych regionów należących do Sieci. To także możliwość spotkania z podmiotami zrzeszonymi w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz z osobami na co dzień zajmującymi się dziedzictwem kulinarnym poza granicami naszego kraju.

samki_regionow_dzien_1.jpg

samki_regionow_poznan_dzien_1_dzieci.jpg

forum.jpg

2017-09-23
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact