en
pl
home

Tradycyjna żywność z Wielkopolski na targach

Aż 92 produktami tradycyjnymi, które widnieją na liście prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi może poszczycić się Wielkopolska.

Leberka, gzik, szabel oraz marynata z korbola to terminy znane dla Wielkopolan i oznaczają wyborne potrawy tradycyjne.  Nasze wydarzenie, które odbędzie się w dniach 23-26 września będzie świetnym miejscem, w którym przypomnimy sobie dane smaki, o których być może dawno nie słyszeliśmy.

W Wielkopolsce sezon szparagowy trwa cały rok

 

Przy okazji sezonu szparagowego, który trwa w najlepsze odkryliśmy, że na liście produktów jest m.in. szparag kiszony pakosławski.

Uprawa szparagów w Wielkopolsce sięga XIX wieku i została wprowadzona przez osadników niemieckich. Polscy rolnicy podchwycili ten temat i również zajęli się uprawą tych warzyw.  Chcąc zachować na dłużej wyborny smak na dłużej postanowili  je, podobnie jak ogórki, zakiszać.

Świetny smak szparagów podkreślają wzięte do kiszenia koper i chrzan, a także liście czarnej porzeczki, liście dębu i ząbki czosnku, które skrzętnie zalewa się solanką.

wielkopolska_produkty_regionalne.jpg

Czy wiesz, że...

Kiszone szparagi przechowywano zanurzając beczki lub słoiki w studni, obecnie przechowuje się kiszone szparagi w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Zapraszamy na stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego!

Źródło: http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-wielkopolskie/Szparag-kiszony-pakoslawski
2017-06-07
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact