en
pl
home

Truskawkowo-owocowo

Czy wiecie, że na liście produktów tradycyjnych są truskawki? I tak mamy truskawkę kaszubską (kaszëbskô malëna), truskawkę bielińską, truskawkę faworytka buska oraz puławskie truskawki. Co prawda, na targach nie kupicie świeżych owoców, ale kto wie, może pyszne przetwory z tych cudownych owoców.

Parę ciekawostek:

Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większy poziom cukru w owocach. Wpływ ma na to specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu chłodne noce i upalne dni (znaczne dobowe wahania temperatury).

Jak wykazały badania etnograficzne, historia uprawy truskawek na obszarze gminy Puławy sięga czasów sprzed wybuchu I Wojny Światowej.

Truskawka faworytka buska uprawiana jest od wielu lat, niektóre podania wskazują na lata 30. XX wieku (pierwsze kwity skupu odnotowano 1955 roku). Gleba, specyficzny uzdrowiskowy klimat, położenie geograficzne oraz tradycyjna technologia uprawy ma wyraźny wpływ na charakter truskawki buskiej.

Uprawę truskawki w Bielinach rozpoczęto już w latach 50-tych XX wieku. Początkowo uprawiano nie cieszącą się dużym popytem „kartoflankę”.

Źródło: Lista produktów tradycyjnych wg województw, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
2017-06-20