en
pl

Gotowanie Mateusza Gesslera oraz wiele innych atrakcji podczas II dnia targów

Zobacz, co przygotował dla zwiedzających Mateusz Gessler oraz jak mijała niedziela na Smakach Regionów

Niedziela na targach MTP to dzień rodzinny. Bardzo cieszymy się, że wielu mieszkańców Poznania wraz ze swoimi dziećmi, znajomymi i krewnymi zechciało ten czas spędzić z nami. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Wam licznych wrażeń. Scena Kulinarna obfitowała w wiele atrakcji. Pojawili się na niej kucharze wielkopolscy oraz małopolscy oraz wyczekiwany Mateusz Gessler. Jego oba pokazy cieszyły się bardzo dużym powodzeniem wśród publiczności, tym bardziej, że Mateusz gotując, jednocześnie zdradzał różne kulinarne sekrety.

Zobacz galerie:

Dziś również odbyło się wręczenie Medali Targów Smaki Regionów 2018, pełną listę laureatów możecie zobaczyć tutaj, a Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wręczyła producentom Perły w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów. O atrakcje dla najmłodszych zadbały Animacje dla Dzieci oraz Polska Ekologia, która prowadziła warsztaty owocowo-warzywne i Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji nas odwiedzić, koniecznie zróbcie to jutro. Kolejna taka szansa nieprędko się powtórzy. Do zobaczenia!

2018-09-30