en
pl

Finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów na targach

Po raz kolejny na targach Smaki Regionów odbędzie się wręczenie głównej nagrody Perły 2018 w ogólnopolskim konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".

To już XVIII edycja konkursu, w którym przyznawane są nagrody za najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną.

thumbnail_perla.jpgIdeą konkursu jest jest identyfikacja regionalnych produktów i dań oraz ich promocja, istotne jest także przygotowanie ich producentów do uczestniczenia w systemach jakości żywności zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym.

Organizatorem centralnym Konkursu, odbywającego się pod Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałków Województw, jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw RP. Partnerami merytorycznymi i organizacyjnymi finałów konkursu w regionach są urzędy marszałkowskie i wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego.

W tegorocznej edycji Perły zostaną przyznane zwycięzcom wyłonionym spośród grona ponad 70 nominowanych produktów i potraw nagradzanych na szczeblu regionalnym.

Ponadto na Wielkim Finale wręczonych zostanie 5 Kluczy do Polskiej Spiżarni. Nagroda ta jest przyznawana osobom lub organizacjom, które mają wyjątkowe zasługi w promowaniu i wspieraniu działań związanych z produktami tradycyjnymi, regionalnymi i lokalnymi.

Wielki Finał odbędzie się 30 września br. w trakcie targów „Smaki Regionów”.

2018-09-19