en
pl

Sprawdź, jakie pyszności zaserwuje Lorek

Laurentiu "Lorek" Zendiu to jeden z gości specjalnych na naszych targach. Z zaproszenia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wystąpi na scenie kulinarnej w sobotę i niedzielę, przygotowując specjały kuchni rumuńskiej i mołdawskiej.

lorek.jpeg

Pączki serowe :  W Rumunii i Mołdawii istnieje jeden deser który każdy zna i uwielbia. Nazywany jest przez mieszkańców Rumunii  papanasi, zarzarele albo gogosi din branza dulce. Jest to bardzo szybki i prosty przepis,  do jego przygotowania potrzeba nam zaledwie kilka składników. Najważniejszym składnikiem jest twaróg, który musi  być oczywiście świeży i  smaczny.  Deser ten serwujemy  jak donut albo jak kulki, razem z bitą śmietaną i dżemem. Moje podejście do tego deseru jest trochę odmienne, ponieważ  serwuję go albo z sosem karmelowym, albo z sosem truskawkowym.

Wrapsy Bałkańskie: Na całych Bałkanach i w Rumunii istnieje jedna potrawa, która podbije serce każdej osoby. Nazywa się mici albo cevapcici, jej głównym składnikiem jest mięso mielone (2-3 gatunki mięsa), do tego dużo aromatycznych przypraw jak: czubryca, cząber, papryka słodka itd. Najlepiej smakuje z grilla opalanego drewnem, serwowany z musztardą oraz chlebem.

"Osobiście  serwuję go z domową pittą, która musi być miękka o wyrazistym smaku, do tego również przygotowuję salsę z pieczonymi warzywami oraz sos jogurtowo- pomidorowy".

Na spotkanie z Lorkiem zapraszamy:

 

  • sobota: 14:00-15:00
  • niedziela: 13:00-14:00
2019-09-26